Menu

Eba Çok Kalabalık Hatası [Çözüldü]

Korona virüs sebebiyle okullar 31 Ağustostan itibaren uzaktan eğitime geçen dönemin telafisi olarak başladı. Bir gün içerisinde ilkokuldan liseye kadar eba üzerinde canlı dersler yapılıyor. Bu canlı derslerin dağılımı aşağıda ki tabloda görebilirsiniz.

Bizler ilkokul olarak sabahın erken saatlerinde bile, telefondan veya tabletten EBA uygulaması üzerinden canlı derslere katılmaya çalışıyoruz. Birçok öğrenci EBA ÇOK KALABALIK uyarısını alıyor. Şimdi bu uyarıyı aşmanın bazı yollarından bahsedeceğim.

Her sınıfta 1 milyondan fazla öğrenci olduğunu düşünelim ki fazladır. Örneklerle ilerleyelim. Örneğin Çarşamba günü 2.sınıfların ebada canlı dersleri mevcut, saat 8.30 da 2.sınıf öğrencileri canlı derse katılmak istiyor ki bu sayı 1 milyon civarı gibi..Haliyle eba hata veriyor. Çok Kalabalık…! Neler yapabiliriz derse katılmak için.

  1. Öncelikle internet hızımız oldukça iyi olmalıdır. Diğer bağlananların önüne geçmemizi sağlayabilir.
  2. İnternetimiz hızlı yine aynı hatayı veriyorsa, uygulamayı telefondan tamamen kaldırıp, tekrar yükleyelim. Bu şekilde yaparak birkaç kez derse girmeyi başarmıştım.
  3. Telefondan ayarlar>uygulamalar>Eba programını açarak verileri silin ve zorla durdur sekmesine tıklayın ve tekrar canlı derse girmeyi deneyin. Bir kerede bu şekilde yaparak derse girebilmiştim.
  4. Bu seçenek her telefonda var mı? Bilmiyorum ben huawei kullandığım için bahsedeyim. Telefondan ayarlar>uygulamalar>Eba ya gidiyoruz. Açılan sayfada gelişmiş seçeneğinde ” Diğer uygulamaların üzerinde görüntülenme” seçeneğini aktif hale getiriyorsunuz. Bu özellik sayesinde telefon ve interneti kullanan diğer uygulamaların önüne getirerek hızlanmasını sağlar.

Ama şöyle de bir gerçek var bunların hepsi işe yaramayabilir. Yapılması gereken ise MEB, Eba alt yapısını daha güçlü hale getirmelidir.

Herkesin de dediği gibi instagramda 3 milyon kişi canlı yayına katılıyor:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.